23 Mar 2022 News in English 6 min. to read

Слідом за США, Канада почала приймати біженців, які постраждали від війни в Україні

Агресивна війна, яку розв’язав проти України кремлівський диктатор, ведеться з порушенням усіх норм міжнародного права, із численними воєнними злочинами по відношенню до цивільного населення. Війна в Україні перетворила на біженців або переміщених осіб 10 мільйонів українців – четверту частину всіх жителів країни. З цієї кількості 3,5 мільйонів людей були змушені покинути рідну землю та шукати притулку в інших країнах.

Канада приймає українських біженців

Десятки країн всього цивілізованого світу наразі приймають біженців, більшість з яких – жінки, діти та літні люди.

Українські біженці знаходять прихисток не лише у сусідніх країнах – Польщі, Угорщині, Словаччині, та ін. Уряд США надав громадянам України особливий «охоронний статус» (TPS) терміном на два роки. Нещодавно влада Канади зробила воістину безпрецедентний крок назустріч жертвам віроломного вторгнення в Україну: для них тепер не потрібно ​​подавати документи на статус біженців, українці, які залишили власні домівки через війну, можуть приїхати до Канади на мінімум трьохлітній термін.

Статус біженця в Канаді

Згідно з інформацією, отриманою від прес-служб міністерства громадянства та імміграції Канади (IRCC), заявки від українських біженців приймаються за прискореною процедурою у більшості консульських установ Канади за кордоном. Обробка документів займає від кількох днів до кількох тижнів в залежності від особливих обставин заявника та його місця знахождения.

Важливо! Проходження інтерв’ю НЕ потрібно, крім окремих випадків. Всі документи обробляються в електронному вигляді на офіційному порталі. Потрібно лише пройти біометрію в одному із центрів, затверджених дипломатичними місіями Канади у зарубіжних країнах. Процесс обробки займає кілька днів. Після цього, згідно з канадською урядовою програмою для українських біженців (Canada-Ukraine authorization for emergency travel – CUAET), в паспорт заявника ставиться віза, а сам паспорт висилається кур’єром або поштою за місцем перебування біженця.

Програма CUAET розроблена для заявників – громадян України та членів їхніх сімей, які знаходяться в межах України. Вона передбачає екстрений дозвіл на в’їзд і тимчасове проживання в Канаді.

Хто може подати заявку в Канаду

Громадяни України та їхні:

  • чоловік або дружина, або партнер по цивільному шлюбу
  • дитина-утриманець (ваш, ваших офіційних або цивільних чоловіка або дружини) 
  • дитина-утриманець дитини-утриманця

Що таке екстрений дозвіл на в’їзд до Канади (CUAET) і що він дає:

CCUAET надає візу для тимчасового в’їзду до Канади та перебування там доти, поки не з”явиться можливість безпечно повернутися в Україну.

  • Заявники звільняються від усіх консульських зборів.
  • CUAET дійсний протягом 10 років або до закінчення терміну дії паспорта.
  • CUAET дозволяє подорожувати до Канади та з Канади.
  • CUAET обробляється в пріоритетному порядку в найкоротші терміни.
  • CUAET дає можливість одночасно звертатися по дозвіл на роботу, котрий буде підтверджений після прибуття так само, як і статус студента, учня коледжу або школяра..

CUAET дозволяє перебувати в Канаді до 3 (трьох) років поспіль або до закінчення терміну дії паспорта. Після закінчення цього часу можна буде подати заявку на продовження терміну перебування у країні.

Як отримати екстрений дозвіл на в’їзд та проживання в Канаді

1. Створіть обліковий запис.

Для цього необхідно зареєструватися на сайті імміграційної служби IRCC, надати адресу електронної пошти та використати код підтвердження запрошень для створення початкових записів на порталі.

2. Заповніть онлайн-форму.

Після входу в систему потрібно заповнити заяву на отримання гостьової візи, транзитної візи або дозволу на навчання, а також подати заяву на отримання дозволу на роботу. Онлайн-заява зберігається у вигляді чернетки впродовж 30 днів.

Консульський збір за розгляд заяв та процедуру біометрії не стягується.

3. Завантажте копію паспорта

Завантажте копію паспорта або будь-якого іншого документа, що засвідчує вашу особистість.

4. Запишіться та пройдіть біометрію

За один або кілька днів вашій заяві буде присвоєно унікальний ідентифікатор клієнта (UCI) і номер програми. Для отримання біометричної інструкційної літери необхідно буде вибрати центр, в якому можна пройти процедуру біометрії.

Такі центри є у багатьох країнах Євросоюзу та інших  – в Австрії, Франції, Фінляндії, Німеччині, Італії, Румунії, Албанії, Косово, Турції, Швеції, Іспанії, Польщі, Боснії та Герцеговині. На території України через військовий стан наразі немає можливості пройти біометрію; обмежена можливість доступу до неї і в Росії.

З додатковою інформацією про біометрію, а також термінами її оформлення можна ознайомитися на сайті імміграційної служби IRCC.

5. Інтерв’ю

Співбесіда НЕ вимагається, особиста присутність у консульстві також не потрібна. В окремих випадках і за особливих обставин інтерв’ю все ж може бути потрібно, про що заявника буде повідомлено окремо.

6. Остаточне рішення та відправка паспорта для візи CUAET

Після завершення перевірки анкетних даних (зазвичай це займає кілька робочих днів, але завантаженість консульських установ може бути різною) і винесення позитивного рішення потрібно буде відправити паспорт поштою або кур’єром у найближче консульство для  візи. В процесі перевірки в окремих випадках може знадобитися додаткова інформація. У таких випадках консульські співробітники зв’яжуться із заявником додатково.

Паспорт з проставленою візою буде вислано зворотною поштою або кур’єром протягом кількох днів за адресою фактичного знахождения заявника до будь-якої країни Європи або до інших країн.

Після прибуття до Канади

На сьогоднішній день близько 5% населення Канади складають етнічні українці: відповідно до офіційного перепису їх нараховується близько 2 мільйонів, а за неофіційними даними – значно більше. У всіх провінціях країни існують численні українські громади, а також безліч громадських та благодійних організацій і фондів, які приймають і розміщують біженців з України. Ось деякі з них:

  1. Конгрес українців Канади
  2. Канадський український фонд
  3. Канадське товариство допомоги українським іммігрантам

Важливо! Додаткова інформація про українську мову на сайті імміграційної служби IRCC: Додаткова інформація про підтримку осіб, постраждалих від ситуації в Україні. Телефон +1-613-321-4243 (англійською або французькою).

  • З понеділка по п’ятницю з 6:30 до 19:00 (Східного часу Канади та США- мінус 5-6 годин від європейського часу ET).
  • Можна дзвонити у різні регіони Канади.
  • Якщо ви дзвоните по міжміському зв’язку, перекажіть оператору або провайдеру, що дзвінок є безкоштовним для вас – IRCC оплачує вхідні дзвінки

Якщо ви або ваші близькі можете скористатися програмою для біженців у Канаді, але у вас є питання або вам потрібна допомога українською чи російською мовами, будь ласка, зверніться до нашої служби підтримки. Ми будемо старатися вам допомогти, використовуючи власні ресурси нашого порталу або за допомогою волонтерів, які володіють українською та російською мовами. Залиште заявку на нашому сайті і поділіться цією інформацією. Вам обов’язково допоможуть і зв’яжуться з вами.

А також дізнайтеся, як і чим допомогти Україні. Фонд Sunflower of Peace Foundation – некомерційна організація, заснована у Массачусетсі, вже зібрала більше 4,5 мільйонів доларів допомоги Україні від жителів Бостона та Массачусетса.

Якщо ви є громадянами України і перебуваєте на території США, то, будь ласка, знайдіть нашу публікацію про TPS. Найближчими днями ми видамо оновлений матеріал про надання статусу біженця або воз”єднання родин. Підписуйтеся на наш дайджест – у ньому ми розповідаємо російською, що відбувається у Бостоні та Массачусетсі. Поставте лайк нашому проекту – www.ilike.boston, підпишіться на наші новини у Facebook.

Увага!
Остерігайтеся шахраїв, які намагаються нажитися на біді людей, котрі постраждали від російської агресії. Пам’ятайте, що допомога біженцям за програмою прискореного отримання дозволу перебування українських біженців у Канаді та на екстрені поїздки до імміграційної служби Канади надається безкоштовно, – просити гроші за ці послуги можуть лише шахраї.

Прочитайте цей матеріал російською мовою.

Данный материал подготовлен редакцией портала Welcome to Massachusetts на основе пресса – релизов иммиграционной службы IRCC правительства Канады, а также благотворительных и общественных организаций в Канаде и США.

Аутентичный текст проекта WelcomeToMA © и “ILike.Boston”™. All Rights Reserved. Использование текстовых материалов без изменений онлайн в некоммерческих целях разрешается c упоминанием названия проекта «WelcometoMA»© (или ленты новостей “ILike.Boston”™) и активной ссылки на оригинал материала на сайте или на одной из соцсетей издания.